BAHCEMIZ BOARD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Çöküş Döneminde Türk Ve Misyoner Okulların Durumu

Çöküş Döneminde Türk Ve Misyoner Okulların Durumu Empty Çöküş Döneminde Türk Ve Misyoner Okulların Durumu

Mesaj  Orhan Cuma Ekim 19, 2007 6:43 am

ÇÖKÜŞ DÖNEMİNDEKİ TÜRK İLE MİSYONER OKULLARININ DURUMU

Tanzimat Fermanı ile ilk tohumları atılan ve ardından Islahat Fermanı ile iyice hızlanan kültürel yozlaşma, kendi benliğine yabancılaşma, tarihinden, dininden, dilinden utanır hale gelmenin eğitim bölümüne değinmek istiyorum.

Tanzimat ve Islahat fermanından sonra yüzlerce misyoner okulu açılmış.

1914 yılında Amerikalılara ait 45 konsolosluk, 17 dini misyon ve bunların 200 şubesi ve 435 okulu varmış.

İngilizlerin Irak ve Ege bölgelerinde 2.996 Türk öğrencinin okuduğu 30, Almanların İstanbul, İzmir ve Filistin’de 1600 öğrencinin okuduğu 10, İtalyanların Batı Anadolu’da 4 misyoner okulu varmış.

Peki devletimize ait kaç lise varmış?

Bu sayı 1923 yılında yalnızca ve yalnızca 23 imiş...

Latin ve Protestan misyoner okullarında okuyan Türk öğrencilerin, Türk okullarında okuyan tüm öğrencilere oranı; 1900’de yüzde 5 iken, bu oran 1910’da yüzde 60’a, 1920’de yüzde 75’e çıkmış.

Yani 100 öğrenciden 75’i misyoner okullarında eğitim görüyormuş.

Papaz efendi ne okutur bu okullarda? “... bu okullarda gençler ustalıklı yöntemlerle kimliksizleştiriliyor, öz değerlerinden uzaklaştırılarak, kendilerine ve içinden çıktıkları topluma yabancılaşıyorlardı. Ne kendileri kalıyor, ne de tam olarak batılı olabiliyorlardı. Kişiliksiz, yoz bir küme oluşturuyorlardı..”
Orhan
Orhan
Administrator
Administrator

http://bahcemiz.niceboard.net

- Similar topics